Politică24 iun. 2026
Sorin Grindeanu spune că, dacă va fi nominalizat premier, va renunța la funcția de vicepremier - promite și reducerea numărului de secretari de stat
Sorin Grindeanu condiționează preluarea mandatului de premier de o reducere a structurii politice din Guvern , spunând că nu ar numi vicepremieri – „poate, maxim unul” – și că ar limita și numărul secretarilor de stat, potrivit news . Declarația vine în contextul discuțiilor despre formarea unei echipe guvernamentale, Grindeanu respingând explicit scenariul cu „cinci vicepremieri”. El a formulat poziția ca un principiu de organizare: mai puține funcții de vârf, pentru o coordonare mai simplă. „Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, vă anunţ că nu voi avea niciun vicepremier. Nu cinci, niciunul.” Ulterior, liderul PSD a nuanțat, indicând că ar putea accepta totuși un singur vicepremier. Argumentul operațional: mai puțini secretari de stat Pe lângă vicepremieri, Grindeanu a indicat că ar reduce și numărul secretarilor de stat, invocând experiența de la Ministerul Transporturilor, pe care îl descrie ca fiind unul dintre cele mai mari din Guvern, cu „peste cincizeci de autorități” în coordonare. În acest cadru, spune că s-a putut lucra eficient cu mai puțini secretari de stat decât existau la un moment dat. Concret, el a comparat situația din Transporturi – unde a avut „patru” sau „cinci” secretari de stat – cu o variantă pe care o consideră suficientă pentru funcționare: „doi, maxim trei”. Ce urmează Declarațiile sunt condiționate de primirea mandatului de prim-ministru. În lipsa altor detalii în materialul citat, nu este clar care ar fi calendarul sau forma finală a negocierilor politice și nici cum s-ar traduce aceste intenții în organigrama viitorului Executiv. [...]