Tehnologie27 iun. 2026
Samsung introduce din octombrie 2026 un abonament de 4,99 dolari/lună pentru accesul personal la API-urile SmartThings - schimbarea vizează integrările cu aplicații terțe, nu utilizatorii aplicației oficiale
Samsung introduce din octombrie o taxă lunară pentru accesul personal la API-urile SmartThings , o schimbare care mută o parte din ecosistemul de automatizări și integrări terțe din zona „gratuit” în zona de abonament, cu impact direct asupra dezvoltatorilor independenți și pasionaților de casă inteligentă, potrivit IT Home . Din octombrie 2026, Samsung va percepe 4,99 dolari pe lună (aprox. 23 lei) pentru accesul personal la API-urile (interfețe de programare) SmartThings, ceea ce înseamnă că modelul de utilizare gratuită pentru acest tip de acces se încheie. SmartThings este platforma de casă inteligentă a Samsung, folosită pentru conectarea și administrarea mai multor tipuri de dispozitive (de la televizoare și electrocasnice la senzori), atât din aplicația oficială, cât și prin legături cu servicii externe. Cine este afectat și cine nu Schimbarea nu îi vizează pe utilizatorii obișnuiți care folosesc doar aplicația mobilă oficială Samsung pentru controlul dispozitivelor. Impactul principal este asupra celor care își controlează dispozitivele Samsung prin software terț sau integrare cu alte platforme, categorie în care intră: dezvoltatori independenți care folosesc accesul personal la API; pasionați de automatizări și „smart home” care se bazează pe integrări externe. În material este menționat și cazul Home Assistant : fondatorul proiectului, Paulus Schoutsen , a confirmat că, după intrarea în vigoare a noilor reguli, utilizatorii care folosesc integrarea relevantă ar urma să fie împinși către planul personal plătit al Samsung. El și-a exprimat dezamăgirea, indicând că utilizatorii ar ajunge să plătească recurent pentru a accesa funcții legate de hardware deja cumpărat. De ce introduce Samsung taxa și ce mai schimbă Samsung justifică noul venit prin investiții în infrastructură „enterprise” (de nivel corporativ) și prin îmbunătățiri operaționale ale platformei, inclusiv: creșterea stabilității platformei; optimizarea integrărilor cu dispozitivele existente; refacerea centrului pentru dezvoltatori. Compania mai spune că intenționează să lanseze un „API Dashboard” (un panou de control) pentru monitorizarea în timp real a volumului de apeluri de date. Ce urmează Dacă planul rămâne neschimbat, din octombrie 2026 accesul personal la API-urile SmartThings va deveni un serviciu cu abonament. Pentru ecosistemul de integrări terțe, miza este dacă taxa va reduce adopția și numărul de proiecte independente care conectează SmartThings cu alte platforme de automatizare. [...]