Știri
Știri din categoria Externe

La trei săptămâni de la debutul războiului SUA-Israel împotriva Iranului, conflictul a intrat într-o fază confuză, potrivit Digi24, care citează BBC. În timp ce președintele american Donald Trump a susținut public că războiul este „practic încheiat”, pe teren continuă bombardamentele și atacurile cu rachete ale SUA și Israelului asupra țintelor iraniene, iar noi forțe terestre americane se îndreaptă spre regiune.
Un punct central al tensiunilor rămâne Strâmtoarea Ormuz, coridor maritim prin care trece aproximativ 20% din exporturile mondiale de petrol. Deși Trump a descris „deschiderea” strâmtorii drept o „manevră militară simplă”, în prezent tranzitul ar fi permis doar navelor aprobate de Iran, în timp ce atacurile cu drone și rachete continuă în regiune, inclusiv asupra bazei comune SUA–Marea Britanie din Diego Garcia.
Într-o postare de sâmbătă seara pe Truth Social, Trump a amenințat cu escaladarea, avertizând că, dacă Iranul nu „deschide complet, fără amenințări” Strâmtoarea Ormuz în 48 de ore, armata SUA va începe să vizeze centralele electrice iraniene, „începând cu cea mai mare”. Cu o zi înainte, el publicase o listă de obiective militare, prezentată drept cea mai detaliată de la începutul războiului, care include slăbirea sau distrugerea armatei iraniene, a infrastructurii de apărare și a programului de arme nucleare, precum și protejarea aliaților SUA din regiune.
„Vorbim despre trupe pe teren. Vorbim despre acest tip de operațiune de lungă durată”, a declarat Chip Roy, congresman republican din Texas. „Au de oferit mult mai multe informații și de dat mult mai multe explicații cu privire la modul în care vom finanța acest demers și care este misiunea de îndeplinit.”
În paralel, relatează Digi24, mass-media americană a informat că o unitate expediționară a Marinei SUA, cu aproximativ 2.500 de militari și nave/aeronave de sprijin, a fost trimisă din Japonia spre Orientul Mijlociu, urmând să ajungă în zilele următoare. O altă forță de dimensiuni similare ar fi plecat recent din California, cu sosire așteptată la mijlocul lunii aprilie. În acest context, analiști militari au sugerat posibilitatea ca SUA să urmărească ocuparea insulei Kharg, care găzduiește principalul terminal de export de petrol al Iranului, o mișcare care „ar putea, în teorie, să întrerupă livrările de petrol ale țării” și să reducă veniturile Teheranului.

Miza economică și energetică a scenariului Kharg este majoră, iar reacțiile potențiale indică riscuri de extindere regională. Presa de stat iraniană a transmis că un atac asupra insulei ar determina Iranul să provoace „instabilitate” în Marea Roșie și să „incendieze” instalațiile energetice din regiune, ceea ce ar amplifica vulnerabilitățile pe rutele maritime și în infrastructura energetică.
Dincolo de retorica publică, consemnează Digi24, administrația Trump s-ar pregăti să ceară Congresului o finanțare de urgență de 200 de miliarde de dolari pentru operațiunea militară, semnal care ar indica o posibilă campanie mai lungă și mai costisitoare. În ansamblu, articolul descrie un moment de cotitură în conflict, dar cu o direcție încă incertă, pe fondul „ceții războiului” și al mesajelor contradictorii.
Recomandate

Iranul spune că a obținut deblocarea „imediată” a 12 miliarde de dolari și o licență temporară pentru exporturi de petrol , după încheierea negocierilor tehnice cu SUA din Elveția, potrivit Antena 3 . Miza economică este directă: accesul la lichidități și la vânzări de țiței, într-un context în care sancțiunile rămân, în principal, în vigoare. Viceministrul iranian de Externe, Kazem Gharibabadi , a declarat că discuțiile tehnice s-au încheiat cu formarea a patru grupuri de lucru și că următoarea etapă va fi gestionată de un comitet de nivel înalt. El a spus că s-a convenit eliberarea „imediată” a 12 miliarde de dolari din fonduri iraniene înghețate și că SUA au emis o licență care autorizează vânzarea de petrol produs de Iran. Licență pe 60 de zile și sancțiuni încă active Departamentul Trezoreriei SUA a emis o licență valabilă 60 de zile, până la 21 august, care autorizează producerea, vânzarea, transportul și importul de țiței, produse petrochimice și alte derivate ale petrolului iranian, notează publicația, citând EFE via Agerpres. În același timp, principalele sancțiuni economice împotriva Teheranului rămân în vigoare, ceea ce limitează predictibilitatea pe termen mai lung pentru fluxurile comerciale. Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a scris pe X că, în cadrul discuțiilor din Elveția, Iranul s-a angajat să asigure un tranzit „liber și deschis” în Strâmtoarea Ormuz și să permită intrarea inspectorilor Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său. Ce urmează în negocieri: comitet de nivel înalt și patru grupuri de lucru Gharibabadi a afirmat că viitoarele negocieri se vor desfășura sub supravegherea unui comitet de nivel înalt, cu participarea unor oficiali din Iran și SUA, dar și a prim-miniștrilor Qatarului și Pakistanului. Reprezentantul iranian nu a indicat o dată pentru următoarea rundă. Cele patru grupuri de lucru create vizează, potrivit declarațiilor sale: ridicarea sancțiunilor; programul nuclear; reconstrucție și dezvoltare economică; monitorizare și implementare. Context: exporturile de petrol, lovite de blocada din aprilie După un acord-cadru încheiat săptămâna trecută, SUA au ridicat blocada asupra porturilor și coastelor iraniene impusă în aprilie, menționează Antena 3, într-un context în care economia Iranului depinde de petrol. Înainte de blocadă, Iranul încărca peste 1,5 milioane de barili pe zi pentru export, iar în luna mai volumul ar fi scăzut la 260.000 de barili pe zi, conform analizelor CNBC citate în material. Aceste date sugerează de ce o licență, chiar temporară, și deblocarea unor fonduri pot avea efecte rapide asupra veniturilor externe ale Teheranului, dacă măsurile se aplică efectiv. [...]

Iranul și Omanul analizează introducerea unor taxe pentru „servicii maritime” în Strâmtoarea Ormuz , o mișcare care ar putea ridica costurile de tranzit pe una dintre cele mai importante rute energetice ale lumii, potrivit Mediafax . Cele două state au anunțat marți că vor evalua un astfel de sistem printr-un grup de lucru comun, iar discuțiile vor continua în pofida opoziției Statelor Unite față de orice formă de taxare, potrivit AFP, citată de France24. Ce se discută concret: administrarea navigației și „costurile asociate” Într-o declarație comună, Iranul și Omanul au invocat „drepturile suverane asupra apelor teritoriale” și au convenit să mențină dialogul printr-un grup de lucru format din reprezentanți ai celor două ministere de externe. Obiectivul acestui grup este să ajungă la „un acord privind viitoarea administrare a navigației în Strâmtoarea Ormuz, serviciile care vor fi furnizate în acest sens și costurile asociate acestora, în conformitate cu standardele internaționale”, au precizat cele două părți. Mesaj dublu: taxe analizate, dar promisiune de „trecere fără taxă” Deși tema taxelor este pe agendă, ministrul de externe de la Muscat a transmis, într-un mesaj publicat pe X, că ambele părți s-au angajat să asigure „trecerea în condiții de siguranță, fără taxă”. În acest stadiu, informațiile disponibile indică mai degrabă o negociere asupra cadrului de administrare și a serviciilor decât o decizie finală privind introducerea efectivă a taxelor. Contextul negocierilor și calendarul menționat anterior Declarația comună a venit după întâlniri la Muscat, unde ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi , și negociatorul-șef Mohammad Bagher Ghalibaf s-au întâlnit cu sultanul Omanului, Haitham bin Tariq, și cu ministrul de externe Badr Albusaidi. Săptămâna trecută, Ministerul Afacerilor Externe al Iranului a afirmat că Teheranul va impune „taxe pentru servicii maritime” pentru traversarea Strâmtorii Ormuz. Atunci s-a preconizat că taxele ar urma să intre în vigoare după o perioadă de 60 de zile fără taxe, prevăzută într-un memorandum de înțelegere semnat cu SUA. Memorandumul mai prevede că Iranul și Omanul vor discuta despre „administrarea viitoare și serviciile maritime” ale strâmtorii, alături de alte țări din Golf. [...]

Secretarul de stat american Marco Rubio încearcă să deblocheze negocierile pentru un acord de pace SUA–Iran prin consultări cu partenerii regionali , odată cu debutul unui turneu în Golf, început la Abu Dhabi , potrivit Al Jazeera . Rubio a ajuns în capitala Emiratelor Arabe Unite la începutul vizitei și a indicat că obiectivul principal este avansarea înțelegerii dintre Washington și Teheran, prin coordonare cu actorii regionali. Oficialul american a spus că discuțiile recente „au pus bazele” pentru progrese, însă a subliniat că sunt necesare consultări suplimentare pe „preocupări-cheie”. Materialul nu detaliază care sunt aceste preocupări și nici calendarul următoarelor runde de discuții. [...]

Omanul deschide un coridor maritim temporar fără taxe în Strâmtoarea Ormuz , o măsură cu impact operațional direct asupra transportului de energie și mărfuri prin unul dintre cele mai importante puncte de tranzit din lume, potrivit Agerpres . Coridorul este anunțat ca fiind disponibil „pentru toate navele” și este organizat în coordonare cu Organizația Maritimă Internațională (OMI). Conform agenției oficiale de știri a Omanului, ONA, navele care vor să tranziteze trebuie să se coordoneze cu OMI, în baza coordonatelor comunicate de organizație și de autoritățile omaneze. De ce contează pentru comerțul global Strâmtoarea Ormuz este descrisă ca un pasaj-cheie al comerțului global, pe unde, înainte de conflict, trecea 20% din fluxul global de țiței. Blocajul din ultimele luni a influențat direct prețul petrolului, iar redeschiderea unui traseu de tranzit, chiar temporar, poate reduce întârzierile și riscurile logistice pentru armatori și companiile din lanțul energetic. Contextul de securitate și coordonarea internațională Decizia Omanului este prezentată ca parte a angajamentului față de dreptul internațional și libertatea de navigație „fără impunerea de taxe de tranzit”. În același comunicat citat de Agerpres se arată că măsura este „în consonanță” cu rezultatele eforturilor și acordurilor dintre Statele Unite și Iran, pe baza unui memorandum de înțelegere semnat săptămâna trecută pentru oprirea conflictului și reactivarea rutei maritime. Marți, OMI a anunțat și punerea în aplicare a unui plan de evacuare a 11.000 de marinari care erau încă blocați în strâmtoare, după obținerea garanțiilor de securitate necesare pentru navigația în zonă. Ce urmează: administrare comună și discuții despre taxe Omanul și Iranul împart suveranitatea asupra apelor teritoriale ale Strâmtorii Ormuz pe cea mai îngustă secțiune, ceea ce le conferă un control comun asupra acestei căi maritime. Cele două țări poartă discuții privind viitoarea administrare comună, navigația maritimă și eventuale taxe pentru folosirea trecerii, precizează sursa. [...]

Întâlnirea Trump–Rutte testează cât de repede pot europenii să-și crească apărarea , pe fondul riscului ca tensiunile din NATO să escaladeze la summitul din iulie, potrivit TVR Info . Discuția dintre secretarul general al NATO, Mark Rutte , și președintele american Donald Trump este programată miercuri, la Washington, și se va concentra pe așteptările SUA înaintea summitului Alianței Nord-Atlantice de luna viitoare, în special pe cerințele Washingtonului privind o extindere rapidă a capacităților europene de apărare, relatează dpa, citată de Agerpres. Summitul NATO este preconizat pentru 7–8 iulie, la Ankara, și va reuni liderii celor 32 de state membre. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski urmează să participe ca invitat. Presiune americană și riscul unei confruntări la summit Pe agenda discuțiilor se află și tensiunile crescânde din interiorul Alianței, după criticile SUA legate de lipsa de sprijin a unor aliați pentru campania militară americană împotriva Iranului. Înalți oficiali americani – între care secretarul apărării Pete Hegseth și secretarul de stat Marco Rubio – au calificat pozițiile aliaților drept „dezonorante” și au sugerat o posibilă reevaluare a relației Washingtonului cu NATO. Miza pentru Europa și Canada: angajamente concrete Pentru Mark Rutte, întâlnirea cu Donald Trump este descrisă ca o oportunitate de a reduce tensiunile înainte de summit și de a diminua riscul unei confruntări publice între președintele american și alți lideri ai alianței. Întrebarea centrală, notează dpa, este ce angajamente ar fi dispuși să își asume aliații europeni și Canada pentru a răspunde cerințelor Statelor Unite privind creșterea rapidă a capacităților de apărare. [...]

Relaxarea condițiilor de intrare pentru Iran la CM 2026 reduce presiunea logistică asupra echipei , după ce autoritățile americane au permis lotului să ajungă la Seattle cu două zile înaintea meciului decisiv cu Egiptul, potrivit news . Departamentul pentru Securitate Internă al SUA a anunțat marți că, pentru al treilea meci al Iranului de la Seattle (Washington), programat pe 26 iunie, echipa va putea intra în Statele Unite cu două zile înainte de partidă. Totuși, concesia vine cu o condiție: iranienii rămân obligați să plece în ziua în care se încheie meciul. De ce contează: pregătire mai bună înaintea unui meci cu miză sportivă Decizia schimbă un element operațional important pentru Iran, care a reclamat că a fost dezavantajat de la începutul turneului din cauza restricțiilor de intrare. Până acum, echipei i s-a permis să ajungă în SUA doar cu o zi înaintea celor două meciuri anterioare de la Los Angeles. Un purtător de cuvânt al echipei iraniene a confirmat că lotul va pleca miercuri din Tijuana, orașul mexican unde a fost bazat pe durata Cupei Mondiale, pentru a pregăti meciul de vineri împotriva Egiptului. Partida este descrisă ca fiind crucială, Iranul urmând să joace pentru un loc în 16-imi. Context: Iranul a renunțat la ideea unui apel la FIFA După remiza 0-0 cu Belgia, antrenorul Amir Ghalenoei și-a felicitat jucătorii pentru că au reușit „două meciuri fără înfrângere, în ciuda provocărilor logistice”. Înaintea meciului, el a mai spus că federația iraniană a decis, în cele din urmă, să nu depună un apel la FIFA împotriva restricțiilor impuse de SUA, deși luase în calcul această opțiune săptămâna trecută. [...]